Mekana Göre Boya Seçimi

Bundan birkaç yıl öncesine kadar genellikle iç cephe boyamalarında kullandığımız, ancak bu gün yapılan yeni nesil binaların dış cephelerinde de kendisine yoğun bir kullanım sahası bulduğunu gördüğümüz boya çözümleri, mekanlara kattığı anlam ve derinlik ile belki de yapıların en önemli dekorasyon detayıdır ve en çok başvurulan da dekorasyon yöntemidir. Alanların sergilediği zarafet ve estetiğe son noktayı koyan, doğru marka ve renk seçimi yapılmadığı taktirde, iç dekorasyon ne kadar kusursuz olursa olsun hiçbir önem bırakmayan boya badana çözümleri, uygulanan diğer dekorasyon ürünlerinin ön plana çıkmasında ve estetik duruşunda büyük pay ve katkı sağlar. Dekorasyon açısından ele aldığımız ve mekanlara sağladığı estetiği anlattığımız boyaların bir de daha verimli ve fonksiyonel kullanımı için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır, bunların başında da Boya Seçimi gelir. Çünkü yukarda anlattığımız verimi ve görselliği yüksek standartlarda alabilmemiz, yapılacak bu seçimlere bağlıdır.

Örneğin, ev hanımlarının ve diğer ev halkının nakitlerinin büyük bölümünü geçirdiği mutfaklarda boya seçimi bu alanın özelliğine göre olmalıdır. Yani sürekli yemeklerin piştiği, kızartmaların yapıldığı bu alanın öncelikle sıçrayan yemek damlalarını, yada diğer buhar lekelerini hemen belli etmeyecek, kamufle yeteneğine sahip renk ve silinebilir özelliklerdeki boyalar tercih edilmelidir. Bir de buharın olduğu mekanlarda küf ve mantar oluşma riskinden dolayı, bu olumsuzluklara en iyi cevabı verecek ve oluşumunu engelleyecek boyalar seçilmelidir. Mutfaklar İçin En Uygun Boya Çeşidi sorusunun cevabına gelince pek çok ünlü markanın bu alan için özel üretimleri mevcuttur. Oturma odası ve Salonlarda Tercih Edilecek Boya Çeşidi ise; her şeyden önemlisi alanların ışık alma açısı, boyanacak yüzeylerin fiziki yapısı ve alanda bulunan eşya ve dekorasyonun renkleri ve tarzlarıdır. Boya seçimi de bu doğrultuda yapılmalıdır. Önceliğiniz temizlik ve hijyen ide silinebilir, duvarlar girinti çıkıntılı ise parlak boyalar hatalar ve kusurları göz önüne sereceği için mat olanları tercih edilmelidir.

Evlerin dekorasyon tamamlayıcısı olan ve önemli bir yeri bulunan boyaların seçimi, tamamen alanların özellikleri ve kişilerin isteklerine göre belirlenmelidir ki istenilen performans ve görünüm elde edilebilsin. Bu nedenle dekorasyon firmalarına ve deneyimli boya ustalarına danışmanız ve fikir almanız mükemmel sonuca ulaşmanız açısından önem teşkil etmektedir.